Gözü Akan Köpek

Köpeklerde Ağlayan Gözler – En İyi Doğal Çözümler

Köpeklerin gözyaşı yaratması olağandır; bu doğal sıvı gözleri yağlar ve gözün yüzeyinde yabancı madde birikmesini önlemek için bir bariyer oluşturur. Ancak, köpeğinizin gözlerinin aşırı derecede sulandığını fark ederseniz, bu bir enflamasyon belirtisi olabilir. Neyse ki, çoğu zaman çözüm basittir: Paketlenmiş her şeyden kurtulun!

Köpeklerde ağlayan gözlerin belirtileri

 • Gözlerden aşağıya uzanan ıslak gözyaşı izleri
 • Kürk üzerinde kahverengi kabuk
 • Şaşılık 
 • Göz çevresinde şişlik
 • Gözü kapalı tutmak istemek
köpek gözleri gözyaşı lekeleri 1
Kahverengi gözyaşı lekelerine neden olan klasik ağlayan gözler… (enfeksiyon belirtisi yok)

Açık olmak gerekirse, bu yazıda özellikle köpeklerde kürk lekelerine yol açan berrak göz akıntısı sorununu ele alıyoruz. Köpeğinizin gözünde herhangi bir rahatsızlık (ağrı veya patisiyle sürekli yüzünü ovuşturma) veya renkli akıntı (sarı / yeşil) veya kızarıklık varsa, bu semptomlara neden olabilecek konjonktivit, kornea ülseri ve benzeri başka hastalıkları olabileceğinden veteriner müdahalesine ihtiyacınız olabilir.

köpeklerde ağlayan gözler

Bir köpeğin gözlerinin sulanmasının ilk dört nedeni

1. Ev kimyasalları ve kimyasal parazit kontrolü

Pire , kene ve solucan tedavileri gibi gereksiz kimyasal ürünler ve gereksiz yıllık takviyeler.   Evin her yerinde bulunan o güzel kokulu mumları ve kamış difüzörleri biliyor musun? Formaldehit, naftalin ve ftalatlar gibi toksik kimyasallar içeren Uçucu Organik Bileşikler (VOC) içerirler. 

Aynı durum temizlik ürünleri, aerosoller, bazı oda spreyleri, sigara dumanı için de geçerlidir. Araştırmalar, bu bileşiklerin evcil hayvanlarda insanlar kadar hızlı biriktiğini, hatta daha fazla koklama eylemi yaptıkları ve daha küçük boyutlarda olmalarından dolayı insanlardan daha fazla muzdarip olduklarını gösteriyor. Kullanımdan sonra bu etkenlerin tümü köpek arkadaşınızın derisinde, gözlerinde, burnunda ve boğazında büyük tahrişe neden olabilir VE bunlar zamanla birikebilir. 

kimyasal madde püskürten adam çizgi filmi

2. Enflamasyona yol açan gıda intoleransı

Köpeğinizin gözlerinin yaşarmasının açık ara en yaygın nedeni iç iltihaplanmadır. Bağışıklık sisteminizin çoğu bağırsağınızın çevresindedir. Sonuç olarak, sağlıksız bir bağırsak ve mutsuz bir biyom, günümüzde köpeklerin yaşadığı iltihaplanmadaki aslan payının ana nedenidir. Bu nedenle, yemekten sonraki saatlerde köpeğinizin gözleri yaşarabilir. Bu nedenle, gözü akan bir köpek için doğru beslenme çok önemlidir.

Basitçe söylemek gerekirse, gözyaşı kanalları istenmeyen pislikler için önemli bir çıkış noktasıdır. Bu önemli. Çok azımızın fark ettiği şey, deri, kulaklar ve gözlerin hep birlikte vücuttaki zehir ve atıkları dışarı atmak için farklı yollar olduğudur. Bir hayvanın bu yollardan hangisini kullanarak vücudunu temizlemeye çalışacağı ise çok b3–490*0-ireyseldir. 

Ekran Görüntüsü 2017 02 28 at 15.13.08

Köpek ve yavru köpeklerin ağlayan gözlerinin en büyük gıda suçluları glütendir (buğday, arpa, çavdar) – beyaz kürklü ırkların (Malta, West Highland Teriyerleri, oyuncak kanişler vb.) aşırı derecede ağlayan gözlerden en çok zarar görmesi tesadüf değildir – onlar ayrıca bildiğimiz en fazla buğday glüteni intoleransı olan türler arasında – süt ürünleri ve tavuk veya sığır eti proteini (bu, bir ineğin çimene alerjisi olması kadar tuhaf olmalı). 

3. Ağlayan gözlere yol açabilecek diğer iç iltihaplanma nedenleri…

 • Zayıf Diş Sağlığı 
 • Enfeksiyonlar (giardia, kolit)
 • Hastalık (otoimmün – tiroid, adrenal, lyme)
 • Maya
 • Stres (IBS)
 • Yaşlılık
 • Travma
 • Artrit 

4. Tıkanmış bir nazolakrimal kanal ve yapısal sorunlar

Nazolakrimal kanal (gözyaşı kanalı) gözyaşını gözden burun boşluğuna taşır. Göz sadece belirli bir miktarda gözyaşı tutabildiği için fazlalık bu kanal aracılığıyla buruna akar.  

Aynı sebepten dolayı biz de ağladığımızda burnumuzu sümkürürüz!  

Eye_lacrimal_gland2_dog
Nazolakrimal Kanal – VCA Hastaneleri

Bu kanallar tıkanırsa, gözyaşı sıvısı buruna akamayacağı için gözde aşırı gözyaşı birikmesi olacaktır. Brakisefalik ırklar (basık burunlular; puglar, buldoglar vb.), daha düz yüz yapıları nedeniyle gözyaşı kanallarındaki tıkanıklıklardan daha fazla muzdarip olabilir.  

Bu ve sıkı deri kıvrımlarına sahip olmaları gerçeği, bu ırkların genellikle ağlamaklı gözlerden daha fazla muzdarip olmasının nedenidir. 

Köpeklerde ağlayan gözler neden lekelenmeye neden olur?

Köpeklerde göz akıntısı olduğunda, kürkünün üzerinden de gözlemlenen bir sorun, pas gibi kahverengi lekelenmedir. Bu, duvardaki bir oluktan sızan pis suyun bıraktığı leke gibi, ağlayan gözlerden gelen mineraller ve pislik koleksiyonunun kürk üzerinde birikmesi halidir. Bu leke, beyaz tüylü ırklarda çıkarılması da hayli zor bir leke olsa da, doğru yöntemlerle genellikle bir noktaya kadar temizlenebilir.  

GettyImages 1181397205

Yukarıda bahsedildiği gibi, köpeğinizin gözlerinde aşırı derecede akıntı fark ederseniz, yıkama yalnızca yüzeydeki sorunu çözeceği için, içeride neler olup bittiğiyle de ilgilenmeniz gerekir.

Lekeler neden paslı kahverengi renkte?

Köpeğinizin gözleri yaşardığında gördüğünüz paslı kahverengi lekeler porfirinlerdendir. Bunlar hemoglobinin parçalanmasıyla oluşan ve demir içeren moleküllerdir. Bu moleküllerin vücuttan atılmasının birkaç yolu vardır, bu cilt, gastrointestinal yol, idrar ve bizi bu başlığa getiren tükürük ve gözyaşı olabilir. 

Bu demir açısından zengin moleküller havaya çarptığında oksitlenirler (metalin suya ve havaya maruz kaldığını ve paslandığını düşünün). Köpeğinizin gözleri de aşırı sulandığında, bu metaller birikecek ve oksitlenerek orada kırmızımsı/kahverengi lekeler oluşturacaklar.  

Malassezia adında nemli koşullarda gelişen bir mantar da vardır, bu, köpeğin aşırı yaladığı bölgelerde ortaya çıkabilir ve ayrıca kırmızı/kahverengi bir görünüme sahip olabilir.

Köpeklerde göz yaşarması nasıl geçer?

1. Gereksiz kimyasallardan kurtulun 

Her şeyden önce kimyasal pire, kene ve solucan önleyicileri/tedavileri durdurun. Araştırmalar, bu ürünlerin köpeğiniz için pek çok soruna yol açmasının yanı sıra siz, aileniz ve çevre için de sağlık riski oluşturduğunu gösteriyor .  

Bu yıllık aşılama takviyeleri de tamamen gereksizdir ve yalnızca toksik yüke katkıda bulunur ve köpeklerde daha fazla göz akıntısına neden olur.

Belki de şimdi evinizi temizlemenin daha iyi, daha doğal ve daha etkili yollarını denemenizin zamanı geldi. İhtiyacınız olan, kimyasal, yaşam önleyici yüzey spreylerini ve yaşam önleyici zemin temizleyicileri, sadece bir kaç dakikada kuruyan mucize ürünleri bir kenara bırakmak ve doğal yüzey ve zemin temizleyicilere geçiş yapmaktır . Bu şekilde bazı Lactobacillus ve Bifido gibi iyi bakterileri (yoğurtlarımızda da yaşayan o küçük kahramanlar) yerlerinde bırakırsınız ve bunlar yemek için kötü bakterilerle basitçe rekabet eder. Ve orada kalıyorlar. Dilerseniz linkteki araştırmada yoğun bir hastanede bu tür probiyotik içerikli temizleyicilerin ne kadar iyi performans gösterdiğini inceleyebilirsiniz. Gerçekten inanılmaz!

Musluk suyunun filtrelenmesi de çok önemlidir. Filtrelenmemiş musluk suyu, florür gibi yalnızca vücuttaki iltihaplanmaya katkıda bulunacak kimyasallarla doludur.

2. Onları gerçek yiyeceklerle besleyin

Daha önce de saydığımız gıda antijenlerinin (gluten, süt ürünleri ve başlangıçta ideal olarak tavuk ve sığır eti) diyetten tamamen çıkarılması çok önemlidir. Ve sadece “buğday içermeyen” bir kuru mama seçmek de yeterli değildir, araştırmalar paketli mama etiketleri üzerinde olmadığı iddia edilen bir çok farklı maddenin bu mamaların içinde yer aldığını göstermektedir.

Ultra işlenmiş gıdalar genellikle ekşimiş yağlar içerir veya bu yağlar mama üzerine püskürtülür. Mama içeriklerine dahil edilen buğday ve mısıra püskürtülen tüm böcek ilaçlarından bahsetmiyorum bile! Bütün bunlar sadece vücuttaki iltihaplanmaya katkıda bulunacaktır. Mümkünse bu ultra işlenmiş gıdaları bir süreliğine kesin ve köpeğinizin gözlerinin akmasının durup durdurmadığını kontrol edin.

Köpeklerin gözlerine iyi gelen şey gerçek besindir. Bununla, biyolojik olarak uygun bir taze gıda diyetini kastediyoruz. İdeal olarak, ultra işlenmiş kuru ve konserve mamaların yanı sıra, köpeğinizin gözlerini sulandırması garanti olan bu malzemelerle dolu diş çubukları veya evcil hayvan dükkanlarında satılan atıştırmalıkları çıkarın!

3. Bazı doğal iltihap önleyicileri deneyin

Taze gıda diyetinin yanı sıra, köpeklerde akan gözlere yardımcı olmak için bu doğal anti-enflamatuarlardan bazılarını denemek isteyebilirsiniz.

i) Altın zerdeçal ezmesi 

Köpeğinize vermek için en iyi doğal anti-inflamatuarlardan biri Altın Zerdeçal ezmesidir. Evde yapımı kolaydır, zerdeçalın etken maddesi olan curcumin, inanılmaz anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve artritli insanlar üzerinde yapılan bir çalışma, bunun en yaygın olarak önerilen anti-inflamatuar ilaçlardan daha etkili olduğunu göstermiştir. 

ii) Köpekler için Omega 3

Omega 3 yağ asitlerinin enflamasyonu azalttığı gösterilmiştir. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar , diyetinizi omega 3 ile takviye etmenin belirli göz problemlerinin semptomlarını azaltabileceğini ortaya koymuştur. Watson (1998) tarafından yapılan muazzam bir inceleme, balık yağı omega 3’lerinin dermatit gibi cilt durumlarını iyileştirmede ve steroid ihtiyacını azaltmada oldukça etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu faydalar biraz taze ve yağlı bir balık gitmeniz gereken ilk yerdir. Çok fazla ihtiyaçları yok, 15 kg’lık bir köpek için haftada 100 gr kadar az bir miktar iyi olur (ama daha fazlası da memnuniyetle karşılanır). Başı dahil tüm balığı kullanabilirsiniz. Örneğin balık gözleri besinle doludur ve sağladığı onca faydanın yanında köpeğin gözlerinin sulanmasını da durdurabilir.

Bir besin takviyesi arıyorsanız, süpermarketlerdeki ucuz balık yağı takviyelerinden kaçınmanızı öneririz, çünkü bunlar daha az iyi malzeme içeren kötü yağ dolgularıyla doludur (bu durumda omega 3’ün EPA ve DHA’sının peşindesiniz). Daha iyi bir içerik anlamına gelen rafine balık yağı almanızı öneririz . Sardalya yağı veya hamsi yağı gibi daha küçük yağlı balıkları kullanmayı tercih edebilirsiniz, çünkü bu balıklar daha büyük balıkların barındırdığı bilinen bazı kirli içerikleri yağlarında daha az biriktirirler.

köpekler için yağlı balık

Yine daha da iyisi, fitoplanktondur. Veganlar, hayvansal olmayan bir içerik olduğu için bunu daha çok sevebilir. Üretimi çok maliyetli olduğundan ve nadiren çok fazla EPA içerdiğinden (EPA normalde hayvansal yağdan gelir) bu yağı önermezdim. Öte yandan, geçen zamanla birlikte Fitoplankton Omega 3 artık daha iyi içeriğe sahip ve fiyatları artık ulaşılabilir seviyelere gelmiş durumda.

iii) Gözotu ( Eyebright-Euphrasia )

Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da yaygın olarak yetişen gözotu (latince Euphrasia) bitkisi, yüzyıllardır geleneksel bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Linke tıklayarak kendiniz de göz atabileceğiniz araştırmalar, bu doğal bileşenin sulanma ve tahriş gibi küçük göz rahatsızlıklarını büyük ölçüde iyileştirebileceğini gösteriyor.  

Kuru mamayla beslenen köpekler, göz akıntısından muzdarip köpeklerin aslan payını oluşturuyor gibi görünüyor, ancak çiğ beslenen köpekler arasında da bu problem görülebilmektedir. İşin aslı, besin zincirimiz artık eskisi gibi değil. Modern çiftçilik uygulamaları artık tamamen endüstriyelleşmiş ve kar odaklıdır. Etimizin büyük bir kısmı, yoğun bir şekilde besin değeri düşük tahıllarla yetiştiriliyor. Bu hayvanlar mümkün olan en hızlı şekilde büyütülüyor ama yiyebileceğimiz en besleyici şey onlar mı diye emin olmamız imkansız. Endüstriyel bir süreçten ortaya çıkan bileşenlerin de besin açısından eski doğal yoğunluğunda olmasını bekleyemezsiniz. İhtiyacımız olan tüm çalışmalar, ekilebilir topraklarımız tamamen yok olmadan önce bu duruma acilen dikkat edilmesi gerektiğini haykırıyor.

Lekelenmeyi önlemek için özel ipuçları

Yukarıdakilerin tümü, gözyaşı ve kürk lekelenmesinin önlenmesi için hayati öneme sahiptir çünkü bu lekeler, köpeğinizin gözlerinin aşırı sulanmasının bir ürünüdür. Aşırı gözyaşı üretimini durdurursanız içeride sıvı birikemez ve kürkü lekeleyemez. Bununla birlikte, özellikle kırmızımsı kahverengi lekeler söz konusu ise aşağıdakileri de göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz:

1. Kırmızı et tüketimi 

Porfirinlerin yüksek demir içeriği nedeniyle, taze mamayla beslenmesine rağmen gözleri sulanan ve lekeli bir köpeğiniz varsa ve herhangi bir kimyasal vb. kullanmıyorsanız, diyete eklediğiniz kırmızı et miktarını göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. 

Kırmızı etler demir açısından zengindir, bu nedenle lekelenmeye katkıda bulunabilecek bir protein olabilir – kırmızı eti birkaç hafta ortadan kaldırın ve lekelenmenin düzelip düzelmediğine bakın.  

2. Katkı maddeleri, renklendiriciler ve koruyucular

Birçok ultra işlenmiş gıda ve atıştırmalık, koruyucular, katkı maddeleri ve renklendiricilerle doludur. Örneğin bazıları E490: Demir Oksit veya daha iyi bilindiği şekliyle pas içerir! 

Kuru köpek mamasındaki kimyasallar hiperaktif köpekleri besliyor
Ultra işlenmiş mamalardaki Demir Oksit (pas) gibi renklendiriciler, herhangi bir köpeğin gözlerini sulandırmaya yeter!

Porfirinlerin demirden oluştuğunu düşündüğümüzde, köpeğin parçalayamayacağı ve vücudunun ememeyeceği “sahte” demir açısından zengin bir diyetle beslenmesi paslı kahverengi rengi de açıklamaktadır. 

3. Göz temizliği ve kürk lekelerini yok etmek için…

Bu kırmızı lekeleri topikal olarak temizlemenin birkaç yolu olsa da, örneğin elma sirkesi mantarı öldürmenin kolay ve etkili bir yoludur, köpeğin gözlerindeki akıntının altında yatan sorunu çözmeniz ve onu durdurmanız gerektiğini unutmamalısınız. geri büyümeye devam edecek.  

Köpeklerin gözündeki çay poşetleri, insanların kullandığı başka bir çaredir, ancak bu, konjonktivit gibi enfeksiyonlar için, özellikle köpek gözü enfeksiyonu için yeşil çay için daha iyi olacaktır. 

4. Köpeğin gözünden akan ev çaresi 

 • Bir bardak ılık su
 • 2 çorba kaşığı elma sirkesi (bölgeyi kurutur)
 • Çay ağacı bitkisi

Pamuklu bir pedin üzerine elde ettiğiniz karışımı biraz damlatın ve göz etrafındaki kürk bölgesini gözün içine temas etmeden nazikçe temizleyin. Birkaç dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın. Bu tedavi, köpeklerde göz akıntısını gidermek konusunda piyasada satılan pahalı krem ​​ve merhemlerin herhangi birinden daha etkilidir.

Sonuç olarak

Diğer pek çok durumda olduğu gibi, köpeklerde göz akıntısının tedavisi için köpeğin diyetine eklediklerimiz ve yaptığımız tüm bu uygulamalar sadece semptomları durdurmaya yarayacaktır. Ancak çoğu zaman daha da önemli olan daha en baştan enflamasyonun önüne geçmek için diyetten çıkardığımız şeylerdir.  

Onu gerçek, taze, türüne uygun yiyeceklerle besleyin, bu sayfada ya da diğer yazılarımızda bahsettiğimiz tüm kimyasalları atın ve köpeğiniz içten dışa nasıl daha sağlıklı oluyor izleyin.

afişe danışın