BARF, Hiperaktif Köpekleri Nasıl Sakinleştirir?

Hiperaktif Köpek, Beslenmenin Rolü

Davranışsal beslenmede “telaffuz edemiyorsan besleme” diye bir kural vardır. Bu, şu anda günlük olarak yiyeceklerimize pompalanan birçok insan yapımı kimyasallar gibi sentetik veya işlenmiş herhangi bir şeyden uzak durmamız anlamına gelir. Sağlık ve davranış üzerinde bilinmeyen veya bilinen bir çok olumsuz bir etkiye sahip oldukları bir gerçektir. Ancak her zaman olduğu gibi, köpekleri tedavi ederken de taze mamanın önemi de insan dünyasındaki en bariz beslenme derslerinin hepsi gibi çok çabuk unutuluyor.

uçuşun ortasında küçük hiperaktif bir köpeğin görüntüsü

En popüler kuru gıdalardan biri olan ve üreticisi Nestlé’nin sözleriyle “İngiltere’nin bir numaralı tam kuru gıdası” olan bir markanın içeriği ile ilgili bir gönderi sosyal medyayı sıkça meşgul ediyor. Bu gönderi, son birkaç yılda birçok kişi tarafından kopyalandı ve kullanıldı. Biz de kullanıcılarının kullandıkları ürünleri puanladıkları Reviewcentre.com‘dan aldık . Bu sitedeki diğer incelemelere de göz atmaya değer!

“ …Köpeğinize 13 tane “E…” numarası içeren bir mama verir miydiniz? Şimdi, köpek maması üreticilerinin, HER içeriği 10 kg’ın üzerindeki tüm torbalar için ambalajlarında belirtmeleri gereken bir yasa var. Eskiden “AET izinli renklendirici ve koruyucular ” diyebiliyorlardı.”

İşte konu aldığımız kuru mamanın içeriğinindeki E..’lilerin tam listesi:


– E320: Butillenmiş hidroksianisol(BHA) 
– E321: Butillenmiş hidroksitoluen(BHT)
– E310: Propil Gallat
– E330: Sitrik Asit
– E202: Potasyum Sorbat
– E490: Propilen Glikol
– E172: Demir Oksit
– E132: İndigo Karmin
– E102: Tartrazin
– E110: Gün Batımı Sarısı
– E104: Kinolin Sarısı
– E171: Titanyum Dioksit – E153: Karbon Siyahı

Şimdi de hazırsanız bu kimyasalların ne tür amaçlarla kullanıldığını ve hangi zararları sebebiyle insan ürünlerinde kullanılmalarının yasaklandığına bir bakalım:


– E320: Farelere verildiğinde tümör ürettiği bulunmuştur. İnsan çalışmalarında ürtiker, anjiyoödem ve astım ile ilişkilendirilmiştir.
– E321:Japonya, Romanya, İsveç ve Avustralya’da yiyeceklerde kullanılması yasaktır. ABD, bebek mamalarında kullanılmasını yasakladı. O kadar kötü ki McNasty’s gönüllü olarak ürünlerinden çıkarmıştır.
– E310: Kan bozukluğu methemoglobinemiye neden olduğu düşünüldüğü için ABD’de çocuklar için üretilen yiyeceklerde kullanımı yasaktır. Neden sadece çocuklar için üretilmiş yiyeceklerde yasaklanıp yetişkin yiyeceklerinde serbest olması da farklı bir tartışma konusudur.
– E172: Almanya’da kullanımı yasaktır.
– E132: Cilt hassasiyetine, kurdeşene benzer bir kızarıklığa, kaşıntıya, mide bulantısına, yüksek tansiyona ve solunum problemlerine neden olabilir. Hiperaktif Çocuklara Destek Grubu’nun çocukların diyetinden çıkarılmasını önerdiği kimyasallardan biridir. Norveç’te yasaktır.
– E102: Tartrazin – Hiperaktif olarak teşhis edilen 76 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, tartrazinin çocukların %79’unda anormal davranış kalıplarına neden olduğunu gösterdi.
– E110: Gün Batımı Sarısının laboratuvar farelerine verildiğinde böbreklere ve adrenallere zarar verdiği bulunmuştur. Ayrıca hayvanlara verildiğinde kanserojen olduğu tespit edilmiştir.
– E104: Hiperaktif Çocuklara Destek Grubu’nun çocukların diyetinden çıkarılmasını önerdiği renklerden biri. Avustralya, Japonya, Norveç ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklanmıştır.
– E171: Almanya’da yasaklandı.
– E153: Amerika Birleşik Devletleri’nde gıda katkı maddesi olarak yasaklanmıştır. Kanserojen olduğundan şüpheleniliyor.

Neden Ultra İşlenmiş Kuru Mama Köpeklerde Hiperaktiviteye Neden Olur?

Sebep 1: Yüksek Kimyasal İçerik

Kimyasal olarak renkli kuru mamanın içinde ne olduğundan emin değiliz ama eminim ki tüm bu renkleri doğal olarak almıyorlar! Dürüst olmak gerekirse, bu liste, potansiyel olarak kuru köpek maması üretmek için kullanılan kimyasallar okyanusunda bir damla gibi görünüyor. Süpermarkette manavdan alınan üzümlerden on kat daha uzun süre dayanan paketlenmiş sebzeleri düşünün. Etiketlere kullanılanları yazdırmadan yiyeceklerin içine ve üzerine bir sürü katkı maddesi koyabilirler.

Köpek maması söz konusu olduğunda, içeriğin çoğu (örneğin, et endüstrisinin ultra işlenmiş atığı olan et unu) köpek maması üreticilerine varillerde gri bir un olarak ulaşacağından, tartışmasız daha kötüdür, tanrı bilir ne ile korunmuştur.

Ne yazık ki üreticiler, fiksatifler, dengeleyiciler, emülgatörler, koyulaştırıcılar, topaklanmayı önleyici maddeler, ayırıcı maddeler, hacim artırıcı maddeler, kurumayı önleyen maddeler vb. gibi hazırlama sürecinde kullanılan çok çeşitli kimyasalları listelemek zorunda değil. Sıcak, nemli ve karanlıkta bekleyen ağzı açık bir mama poşetinin iki yıl boyunca mantar bile büyümeyecek!

Sonra kullanılan kimyasalların miktarı meselesi var. Bir köpek için güvenli kabul edilen şey, bir insan için güvenli kabul edilenden çok uzaktır. Kesin bir bilim değildir ve evcil hayvan maması üreten firmalar tarafından gerçekleştirilen güvenlik ve etkinlik testlerinin gerçekte ne kadar sıkı yapıldığını kestirmek zordur.

Son olarak, üreticiler tarafından basılan içerik etiketlerinde, üründe bulunan içerik maddelerinin içinde veya üzerinde kullanılan kimyasalların yer alması zorunlu değildir. Bu, bileşenlerin herhangi birinin üretim sürecinde kullanılan herhangi bir kimyasalın adlandırılmasının gerekmediği anlamına gelir.

Kuru köpek mamasındaki kimyasallar hiperaktif köpekleri besliyor
Hiperaktif bir çocuğa bunu yedirir miydiniz?

Sebep 2: Yüksek Doz Karbonhidratlar/Şeker ve Düşük Doz Protein

Kuru köpek mamalarında kullanılan kimyasallar ile kuru mamaların %50 karbonhidrat (şeker) içeriğini birleştirirseniz endişelenmeye başlayabilirsiniz. Doğum günü partisinden çıkmış bir çocuk gördünüz mü hadi bir hatırlamaya çalışın?! Şeker hızla parçalanır, kan şekerini ve insanlarda kötü davranışlarla bağlantılı olan insülin üretimini artırır.

Üstelik tüm bu karbonhidratlar, köpeğinizin gün boyunca ihtiyaç duyduğu ancak minimum protein miktarı kadar mamaya dahil edilen bu az miktardaki protein ilüzyonu ile tam bir mama olarak pazarlanıyor. Protein, serotonin ve dopamin gibi mutlu ve sakinleştirici kimyasallar için tüm yapı taşlarını sağlar. Vücuda gerekli aminoasitleri ona düşük miktarda sunarsanız, karşılığında düşük miktarda serotonin ve dopamin alırsınız.

Ispanaktaki b vitaminleri hiperaktif köpekleri sakinleştirir

Sebep 3: B Vitamini Kompleksi Zihni Dinlendirir…

B vitamini kompleksi, enerji kullanımı, üretimi ve davranışı ile bağlantılı enerji seviyelerini ve beyin merkezlerini kontrol eder. Hoffmann La Rodue (1995), sadece 6 aylık depolamanın ardından kuru mamadaki vitamin B kompleksi seviyelerinin son derece düşük seviyelerde olduğunu bulmuştur (kuru yemlerin hiçbiri bundan daha genç değildir). Bunun nedeni, B kompleksi gibi suda çözünen tüm vitaminlerin ısı ve havaya maruz kalmasıyla hızla bozulmasıdır. Ne kadar kimyasal kullanılırsa kullanılsın onları korumak çok zordur.

Denemeler şimdi B vitamini kompleksinin (özellikle beynin doğal olarak dopamin üretmesine yardımcı olan B6 vitamininin) semptomları kontrol etmede Ritalin (DEHB çocukları için Amerika’nın en çok satan ilacı) kadar veya bazı durumlarda ondan daha iyi olduğunu buluyor (bkz . DEHB-Sağlık ). Burada sadece iyi bir ıspanak yardımından bahsediyoruz ama ıspanak reklamı nerede?! Ve sadece yeşil sebzelerdeki B kompleksi değil, aynı zamanda magnezyum ve çinko da işe yarıyor.

Hiperaktif bir köpeği sakinleştirmek istiyorsanız, B kompleksi yüksek yiyeceklerle (organ etleri ve yeşil sebzeler gibi) beslemelisiniz.

hiperaktif köpek

Çiğ Köpek Maması Hiperaktif Bir Köpeği Neden Sakinleştirir?

  • Doğal olmayan kimyasallar yok
  • Karbonhidrat / şeker yok
  • B vitaminleri, çinko, selenyum değerleri yüksektir

Dürüst olmak gerekirse, yukarıdaki E sayıları listesi, çocuklara verilen çoğu şekerlemede bulunanlardan çok çok daha kötü değil. Öte yandan çocuklar, ne kadar isteseler de onları temel diyetlerinin bir parçası olarak yemiyorlar. Umarız küçük miktarlar çok kötü değildir. Ancak birçok köpek, her gün, her öğünde ve tüm yaşamları boyunca bu kimyasallarla beslenir.

Üzücü olan şey, bir köpeğin yemeğinin neye benzediğini umursamamasıdır (çocukların tatlı düşkünlüğünün aksine). O renkler ve sevimli balık ya da kemik şekilleri insanlar için vardır. Onlar için özel bir mama yiyormuş gibi görünmeleri, mamaların içinde bezelye ve et türevleri olması size kendinizi daha iyi hissettiriyor olabilir, ama bu kuru mama ve içindeki bir çok madde laboratuarlarda üretildi.

Çiğ köpek maması kaselerinin güzel görüntüleri

Yukarıdaki lezzetli yemek kaselerine bakın. Hiperaktivite bir yana, bunun köpeğinize akla gelebilecek her şekilde yardımcı olmayacağına cidden inanıyor musunuz?! Çiğ köpek mamasının köpeğinize fayda sağlamasının pek çok yolu vardır, ancak davranışları üzerine olan olumlu etkisi en dikkat çekici olanlardan biridir. Artık kuru beslenmiş bir köpeği eğitmeyecek eğitmenler bile var. Aslında, aşağıdaki videoda da göreceğiniz gibi, en iyi davranışçılar bile artık iyi davranışları beslemek için çiğ köpek mamasını tavsiye ediyor.

The Canine & Feline Behaviour Association: FEEDING RAW DOG FOOD AND BEHAVIOUR CHANGES – DR DAVID SANDS

Bunu evde deneyin. Onlara basit bir çiğ köpek maması diyeti verin.  Tüm çöpleri hayatlarından çıkarın; tüm abur cubur ürünlerini, tüm  kimyasal pire ve solucan kontrol  tedavilerini, tüm yıllık takviyeleri vb… Eğer yanılıyorsak, o kuru mama poşeti hala dolapta ve hiç bozulmadan!! sizi bekliyor olacak.

Köpekler için Paleo Ridge ördek kıyması
Onları çiğ köpek maması ile besleyin. Bir hafta dene. Farkı hemen göreceksiniz.

Hiperaktif Bir Köpeği Rahatlatmaya Yardımcı Olacak İki Doğal Ürün…

Yapılan çalışmalar, vanilya, kediotu kökü, hindistancevizi ve zencefil karışımlarının kulübede yaşayan köpeklerde aktiviteyi ve vokalizasyonu azalttığını ve uyku davranışını artırdığını gösteriyor. Bunların arasında Kedi Otu kökü en etkili olanıdır. Köpeklerde anksiyeteye yardımcı olduğuna inanılan Kedi Otu’nu ve genellikle birlikte kullanıldığı Triptofan ile birlikte Trendyol ya da Amazon’dan da tedarik edebilirsiniz.

Ve son olarak da CBD yağından bahsetmeliyiz . CBD yağının çok çeşitli nörolojik sorunlar için kullanımını destekleyen çok sayıda çalışma şaşırtıcıdır. CBD’nin endişe ve stresi azalttığı klinik olarak kanıtlanmıştır, bu nedenle aşırı heyecanlı evcil hayvanınıza yardımcı olabilir. Bu ürün de yine bir çok pazaryerinden temin edilebilir.

Kullanılan Referanslar

Hoffmann La Rodue, FT (1995). Bilim ve teknoloji Merkezi, Hills Pet Nutrition, Inc., Topeka, KS’de konserve ve ekstrüde edilmiş evcil hayvan mamalarında vitamin stabilitesi üzerine sunulan bildiri. De Tran ve ark. 2008 _