Mucize Besinler

Güçlü Bir Bağışıklık ve Uzun Bir Ömür için Mucize Gıdaları Bir Araya Getirdik!

Bir çok sağlık probleminde kullanılan ilaçlar aslında doğal besinlerden elde edilen sentetik türevlere çeşitli kimyasalların eklenmiş halidir. Önleyici amaçlı destek gıdalar, bağışıklık güçlendirici ürünler, kurt dökücü, parazit gidericiler, cilt hastalıklarında kullanılan çeşitli merhemler hepsi ne kadar kimyasal içerse de asıl gücünü ya içindeki doğal mucize gıdalardan alır ya da bu mucize gıdaları taklit ederek bize şifa olmaya çalışırlar. Ancak problem çoğunlukla bu mucize kaynaklarının kıymetini sadece hastalık zamanlarında bilmemiz ve bu zamanlarda da doğal ve kolay metabolize edilir halleri yerine sentetik hallerini ilaç formunda kullanmak zorunda kalmamızdır. WunderBarf, taze ve doğal protein içeriği ile ön plana çıksa da asıl gücünü birazdan detayına ineceğimiz mucize gıdalardan alır.

İşte Mucize Gıdalar ve İnanılmaz Faydaları

 1. Zerdeçal
 2. Kırmızı Meyveler
 3. Spirulina
 4. Keten Tohumu
 5. Kabak Çekirdeği
 6. Hindistan Cevizi
 7. Çörek Otu
 8. Midye

1- Zerdeçal

Zerdeçal, esasen aktif bileşeni kurkumin olan bir bileşik içerir. Köpekler için kurkumin, antioksidan, antienflamatuar, antiviral, antibakteriyel, antifungal, yara iyileştirici ve antikanser aktivitelere sahiptir. Artrit, diyabet, kanser, karaciğer hastalığı, gastrointestinal sorunlar ve daha fazlası gibi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir .

Hatta bir çalışma , umut verici terapötik ve klinik kullanımların uzun listesi nedeniyle ona ” Cure-cumin ” adını verdi. İşte köpekler için başlıca zerdeçal faydaları… ve geleneksel ilaçlarla karşılaştırması:

Zerdeçal Anti-enflamatuardır

Enflamasyonun yalnızca eklem hastalığı olan köpekler için bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz… ama kronik, gizli enflamasyon sessiz bir katildir. Neredeyse tüm hastalıkların köküdür. Kanser, artrit, alerji, böbrek hastalığı, diş hastalığı, sindirim sistemi hastalığı… hepsine iltihaplanma neden olur

Öte yandan vücuttaki her iltihaplanma kötü bir şey değildir. Köpeğiniz virüslere veya bakterilere maruz kalırsa, akut enflamasyon, beyaz kan hücrelerini vücut dokularına salacak ve iyileşme sürecini başlatacaktır. Ancak kronik iltihaplanma … haftalarca, aylarca ve hatta yıllarca devam eden düşük dereceli iltihaplanma türü … köpeğinizdeki çoğu dejeneratif ve iltihaplı sağlık sorunlarının gerçek nedenidir.

Araştırmacılar yakın zamanda kalp hastalığının diş hastalığına bağlı olabileceğini buldular. Benzer şekilde, kronik mesane enfeksiyonları da mesane kanserine yol açabiliyor.  Çalışmalar ayrıca kronik, düşük dereceli enflamasyonun, artrit ve eklem dejenerasyonunun ana itici gücü olduğunu destekliyor. 2014 yılında yapılan bir araştırma, zerdeçalda (aktif bileşeni) bulunan kurkuminin, artritli kişilerde ibuprofenden daha iyi performans gösterdiğini buldu .

Ancak zerdeçal sadece eklem hastalığındaki iltihabı kontrol etmez. Oncogene’de 2004 yılında yapılan başka bir araştırma, kurkuminin (ve resveratrolün) anti-enflamatuar ilaçlar kadar iyi çalıştığını buldu . Ve zerdeçal hem aspirinden hem de ibuprofenden daha iyi çalıştı.

Enflamasyon, vücuttaki çoğu hastalığın ana itici gücüdür… Ve zerdeçal, doğanın veya tıbbın sunduğu en iyi doğal anti-inflamatuarlardan biridir. Köpeğinize zerdeçal vermek için sonraki birkaç nedene bakarken bunu aklınızda bulundurun…

Zerdeçal Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olur

Kronik iltihabın kansere yol açabileceğini biliyoruz… ve zerdeçalın güçlü bir antioksidan olduğunu biliyoruz. Sağlıklı bir yaşam için parçaları birleştirmek çok zor olmamalı.

Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırma, kurkuminin vücuttaki kanserden hemen önce meydana gelen değişikliklerin kansere dönüşmesini durdurabileceğini gösterdi. Yani zerdeçal kanseri önlemeye yardımcı olabilir… Ve zerdeçal ayrıca kanseri doğal olarak tedavi edebilir . 

Zerdeçal üzerine yapılan araştırmaların yaklaşık 1/3’ü kanser araştırmaları… ve sonuçlar oldukça ümit verici. Zerdeçalın kanser hücrelerini öldürdüğü ve daha fazlasının büyümesini engellediği gösterilmiştir. Amerikan Kanser Derneği, “ Curcumin , kanserin gelişmesine, büyümesine ve yayılmasına müdahale eder. Son zamanlarda, kurkumin, tümör boyutunu küçültme ve kanser hücrelerini öldürme  yeteneği nedeniyle büyük ilgi gördü . 

Yetişkin köpeklerin yarısının ölüm nedeni olarak kanser konusunda zirvede bulunmaktadır … bu nedenle zerdeçal, köpeğinizi kanserden ve buna neden olan iltihaptan korumanın harika bir yolu olabilir.

Köpeklerde Artriti Gidermek İçin Zerdeçal

Artritin inflamasyonun sonucu olduğunu biliyoruz… ve zerdeçal vücuttaki enflamasyonu azaltabilir.

Zerdeçal ayrıca artritteki ağrıyı ve katılığı giderebilir … geleneksel ağrı kesici ilaçlardan daha iyi.

2014 yılında Tayland’daki bir grup araştırmacı, diz osteoartritli hastalarda kurkumin ile ibuprofen tedavisinin etkilerini karşılaştıran bir çalışma yayınladı. Curcumin’in ağrıyı azaltmak için ibuprofen kadar iyi çalıştığını buldular …

Ancak ibuprofen alan hastaların yaşadığı gastrointestinal yan etkiler olmadan .

Bu da bizi bir sonraki faydaya getiriyor…

Zerdeçal Gastrointestinal Bozuklukları Tedavi Edebilir

Zerdeçalın anti-enflamatuar etkileri, İnflamatuar Bağırsak Hastalığının (IBD) yanı sıra diğer gastrointestinal bozuklukların tedavisinde yardımcı olabilir. 

Birkaç preklinik çalışmada ve kontrolsüz klinik çalışmalarda bağırsak iltihabı ve bağırsak geçirgenliği üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

Japonya’daki Hamamatsu South Hospital’daki araştırmacılar, kurkumin’in “ana enflamatuar mekanizmalar üzerindeki engelleyici etkilerinin […] ve rakipsiz güvenlik profilinin , IBD tedavisinde parlak umutları olduğunu gösterdiğini” yorumladılar.

Zerdeçal Steroidlerin Yerini Alabilir

Birçok köpek alerji ve eklem ağrısı için steroid kullanıyor – ancak bazı çalışmalar kurkuminin steroidler kadar etkili olduğunu gösteriyor. Yazarlar şunu belirtiyor: “Kurkuminin yan etkilerinin olmaması, kortikosteroidlere kıyasla en büyük avantajıdır .”

Journal of Pharmacy and Pharmacology’de  yayınlanan bir başka çalışma,  kurkumin ile bir steroidin birleştirilmesinin bu tehlikeli ilacın yan etkilerini azalttığını gösteriyor.

Zerdeçalın ana faydası da bu… sadece birçok reçeteli ve reçetesiz ilaç kadar işe yaramakla kalmıyor, kötü ve istenmeyen yan etkisi de yok. 

2- Kırmızı Meyveler

Böğürtlen ve Ahududu

Evet, köpekler ölçülü olarak ahududu ve böğürtlen yiyebilirler. Meyveler, bitkilerde insanlarda kanserle savaşmaya yardımcı olduğu bulunan kimyasal bileşikler olan antioksidanlar ve fitokimyasallarla doludur. Ayrıca şeker içeriği ve kalorileri düşüktür.

Yaban mersini

Yaban mersininin de kalorisi düşüktür ve içeriği C vitamini, lif, antioksidanlar ve fitokimyasallar bakımından yüksektir. Yaban mersininin gece görüşünü iyileştirdiği, hücre hasarını önlemeye yardımcı olduğu ve yaşlanan hayvanlarda zihinsel işleve yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Çilek

Çilek iyi bir C vitamini, potasyum, lif ve antioksidan kaynağıdır. Çilek ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan önemli meyvelerdendir. Boğulmayı önlemek için küçük parçalar halinde kesilmeleri gerekir ve daha küçük köpekler için püre haline getirilebilir.

3- Spirulina

Spirulina, mükemmel bir spiral bobin şeklindeki mikroskobik bir algdir. Herhangi bir gıda, bitki, tahıl veya bitkide bilinen en dikkat çekici besin konsantrasyonunu içerir. En yüksek proteinli gıdadır – %60’ın üzerinde tamamen sindirilebilir bitkisel protein. Çok yüksek konsantrasyonda beta karoten, B-1,2 ve 3 vitaminleri, demir ve iz mineralleri ve nadir bulunan esansiyel yağ asidi GLA’ya (gama-linolenik asit) sahiptir.

Spirulina, bağışıklık sistemini güçlendiren, muhtemelen enfeksiyon, kanser ve otoimmün hastalık riskini azaltan fikosiyanin, polisakkaritler ve sülfopidler gibi bir dizi benzersiz bitkisel besin içerir. Hücre sağlığını destekleyen ve kanser riskini azaltan doğal karotenoid antioksidanlar açısından zengindir. Vücudumuzu şimdiye kadar var olan kirlilikten arındırmaya yardımcı olan temizleyici klorofil içerir.

Hem labaratuar çalışmaları hem de hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, spirulina’nın aşağıdaki konularda köpek dostunuza yardımcı olabileceğini işaret etmektedir:

Spirulina Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemi strese girdiğinde veya acı çektiğinde, vücudun metabolik enerjisinden yararlanır. Bağışıklık sistemi dengesizliği olan köpekler genellikle kronik yorgunluk ve düşük enerji hissederler. Küçük miktarlarda spirulina, bağışıklık sistemini dengelemeye ve stabilize etmeye yardımcı olabilir, canlılık, şifa ve besinlerin özümsenmesi için daha fazla metabolik enerjiyi serbest bırakır. Vücudun hücresel iletişim sürecini ve bir tür hücresel ayar gibi DNA’yı okuma ve onarma yeteneğini geliştirir. Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları – Japonya, Çin, Hindistan, Avrupa, Rusya ve ABD’de – spirulina’nın insan ve hayvan sağlığı için nasıl ve neden bu kadar etkili olduğunu keşfediyorlar. Yüzlerce yayınlanmış bilimsel araştırma, spirulina ve eşsiz fitobesinlerinin bağışıklık sistemini nasıl güçlendirdiğini ve sağlığı nasıl iyileştirdiğini ortaya koyuyor.

Çalışmalar, spirulina’nın bağışıklık sistemi işlevini iyileştirdiğini doğrulamaktadır. Tıp bilim adamları, bunun sadece bağışıklık sistemini uyarmadığını, aslında vücudun yeni kan hücreleri üretme yeteneğini geliştirdiğini keşfettiler. Bağışıklık sisteminin önemli bölümleri – kemik iliği kök hücreleri, makrofajlar, T hücreleri ve doğal öldürücü hücreler, dalak ve timus bezleri – tümü gelişmiş aktivite gösterir. Bilim adamları, makrofajların sayısının artmasına, aktif hale gelmesine ve mikropları öldürmede daha etkili olmasına neden olduğunu gözlemlediler. Spirulina, çok küçük dozlarda bile hayvanlarda hastalık direncini artırdığından, hayvan yemi endüstrisi, hayvan yemlerinde aşırı kullanılan antibiyotik ilaçların yerini almaya yardımcı olmak için yeni bir probiyotik olarak kullanımını inceliyor.

Spirulina Gastrointestinal ve Sindirim Sağlığını İyileştirir

Araştırma, spirulina’nın sindirimi ve bağırsak fonksiyonunu desteklediğini doğrulamaktadır. E-coli ve Candida mayası gibi kötü bakterileri baskılar ve laktobasil ve bifidobakteriler gibi faydalı florayı uyarır. Sağlıklı flora, sağlığın temelidir ve yediğimiz gıdalardan besin emilimini arttırır ve enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olur.

Spirulina Detoksifikasyonu ve Doğal Temizliği Artırır

Japonya’daki araştırmacılar, spirulina’nın ağır metal cıva ve üç farmasötik ilacın neden olduğu böbrek toksisitesini önemli ölçüde azalttığını buldu. Diğer araştırmacılar, spirulina veya klorella yosunu tüketen farelerin, kontrol diyetine kıyasla yedi kat tehlikeli kimyasal dioksini ortadan kaldırdığını buldu.

1994 yılında, radyasyon hastalığından kaynaklanan alerjik reaksiyonları azaltmak için tıbbi bir gıda olarak spirulina için bir Rus Patenti verildi. 270 Çernobil çocuğu 45 gün boyunca günde 5 gram tüketti (Earthrise Farms tarafından bağışlandı), radyonükleidleri %50 azalttı ve alerjik hassasiyetleri normalleştirdi. Bugün köpeklerimiz havamızda, suyumuzda, yiyeceklerimizde ve ilaçlarımızda bulunan zehirli kimyasalların saldırısına maruz kalıyor. Vücutlarının bu birikmiş toksinleri sürekli olarak ortadan kaldırması gerekir. Spirulina, vücudu temizlemeye yardımcı olabilecek klorofil, fikosiyanin ve polisakkaritler dahil olmak üzere tamamen benzersiz bir bitki besin maddesi kombinasyonuna sahiptir.

Spirulina Kanseri Önleyici ve Tedavi Edici Etkilere Sahiptir

Spirulina’nın mavi-yeşil rengi güzel bir görünümden daha fazlasıdır; aynı zamanda kanseri önleme yeteneklerinin çoğunun da kaynağıdır. Healing with Whole Foods adlı kitabında Paul Pitchford şöyle yazıyor: “Önleme alanında dikkat edilmesi gereken önemli nokta, spirulina, kanser kolonisi oluşumunu engellediği gösterilen bir biliprotein olan mavi pigment phycocyanin ile zengin bir şekilde sağlanır.”

Spirulina ve özlerinin hayvan çalışmalarında antikanser aktiviteye sahip olduğu gösterilmiştir. Spirulina, doğal öldürücü hücreleri ve bağışıklık sisteminin kanser hücreleriyle savaşmaya yardımcı olabilecek benzer anti-bağışıklık bileşenlerini uyarır. Laboratuvar çalışmaları ayrıca spirulina polisakkaritlerinin toksinlerden veya radyasyondan zarar görmüş genetik materyali onarmak için çalışabileceğini göstermektedir.

Laboratuar hayvanlarının güçlü bir kanserojene maruz bırakıldığı bir Oregon Eyalet Üniversitesi araştırması, maruz kalmadan önce klorofil takviyesi verilen hayvanların, takviye verilmeyen hayvanlara göre çok daha az tümör geliştirdiğini buldu. Araştırmacılar, klorofilin cilt, mide, kolon ve karaciğer kanseri gelişme riskini azaltabileceğine inanıyor. WunderBarf mamada bizim de yaptığımız gibi siz de hem köpeğiniz hem de kendiniz için spirulina ve mavi-yeşil algler gibi bir klorofil veya deniz yeşili takviyesini ihmal etmeyin.

Spirulina Alerjilerle Savaşır

Klinik araştırmalar, bu fonksiyonel gıdanın anti-alerjik aktivitesi için geniş bir temele işaret etmektedir. Ağustos 2008’de yayınlanan bir deneme, 16 hafta boyunca spirulina verilen kişilerde bağışıklık modüle edici bir etki gösterdi. IL-6’da (interleukin-6) önemli azalmalar“bağışıklık değişkenleri” üzerinde dengeleyici bir etkiye işaret eden not edildi. “Test tüplerinde”, hayvanlarda ve insanlarda gerçekleştirilen diğer deneyler, bu önceki bulguları desteklemekte ve spirulina etkisinin gıda alerjisi olanlara bile koruma sağlayabileceğini öne sürmektedir. Bu test sonuçları önemlidir, çünkü alerjik reaksiyonlar kısmen bağışıklık sisteminin uygunsuz tepkilerinden kaynaklanır. Bu, neden bir köpeğin belirli bir çiçek polenine veya yaygın bir yiyeceğe karşı şiddetli tepki gösterebildiğini ve aynı durumdaki diğerinin neden tamamen iyi hissettiğini açıklar.

4- Keten Tohumu

Köpeğinize keten tohumu vermek, tüylerinin daha yumuşak ve parlak olmasına ve altında daha sağlıklı bir cilde sahip olmasına yardımcı olur. 2001 yılında yayınlanan, keten tohumu ve ayçiçeği tohumunun 18 köpek üzerindeki etkileri üzerine yayınlanan bir Texas A&M Üniversitesi araştırması, her iki tohum türü ile bir aylık bir takviyenin köpeklerin deri ve tüy kaplama kalitesinde geçici iyileşme sağladığı sonucuna varmıştır. Keten tohumu ayrıca köpeğinizin beslenmesinde lif sağlar.

Keten tohumu, omega yağ asitlerine ek olarak, köpeğinizin bağışıklık sistemine fayda sağlayan alfa-linoleik asit içerir. Alfa-linoleik asit ayrıca bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, bu nedenle, artrit veya diğer eklem sorunları belirtileri gösteriyorsa köpeğinize yardımcı olabilir. Keten tohumundaki lignanlar antioksidanlar içerir. Elbette, hareketlilik sorunları var gibi görünüyorsa köpeğinizi her zaman veterinere götürün.

5- Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği ons başına yaklaşık 125 kalori içerir. Bu büyüklükte bir porsiyon 5 gram yağ, 5 gram protein ve 15 gram karbonhidrat içerir. Aynı zamanda 5 gramlık bir diyet lifi içerir! Kabak çekirdeği, fosfor ve magnezyum açısından inanılmaz derecede zengindir ve önemli miktarda bakır, çinko, kalsiyum, demir ve antioksidanlar da içerir.

Faydaları:

1. Tenyalardan ve diğer bağırsak parazitlerinden kurtulmak için doğal bir solucan giderici görevi görür
2. Böbrek taşlarının yerinden çıkmasına yardımcı olabilir ve yeniden oluşmasını engelleyebilir
3. Omega-3 yağ asidi içeriği , deri ve tüylerin durumunu iyileştirmeye yardımcı olur
4. Lif içeriği kabızlığı önlemek için sindirimi iyileştirir ve düzenler
5. Antioksidanlar hücrelerde serbest radikal hasarına ve oksidasyona karşı korur
6. Kalsiyum içeriği kemik gücünü ve kas sağlığını destekler
7. Omega-3 içeriği bilişsel performansı artırır ve bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olabilir
8. Doğal yağlar

9. Demir içeriği kansızlığa karşı korur ve alyuvar sağlığını destekler
10. Çözünür lif içeriği suyu emerek ishali hafifletmek için dışkıya hacim katar 

Bu besleyici küçük tohumlar K vitamini, demir, magnezyum, fosfor, manganez ve çinko ile doludur. Kabak çekirdeği mükemmel bir lif kaynağıdır ve uykusuzluk çeken köpekler için rahatlama sağlar. Aşırı kilolu hayvanlar, kabak çekirdeği yardımıyla daha sağlıklı bir kilo alabilirler, ancak genel bir kural olarak, tohumlar münhasıran değil ölçülü tüketilmelidir. Faydaları bol olsa da, bir veteriner tarafından izlenen dengeli ve uygun bir diyetin yerini tutamazlar. 

6- Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi, köpek dostlarımızın sağlıklı bir yaşam için ihtiyaç duyduğu birçok besine sahiptir. Temel vitaminler, mineraller ve sağlıklı bitki yağlarının yanı sıra:

 • Manganez (uygun kemik sağlığı ve metabolik fonksiyon için değerli bir besin);
 • Anti-enflamatuar özellikler sağlayan, bağışıklık sistemini destekleyen ve köpeklere sağlıklı bir kaplama ve daha güçlü tırnaklar sağlayan selenyum ve laurik asit (yani orta zincirli bir yağ asidi) gibi antioksidanlar;
 • Daha sağlıklı kan hücreleri için bakır ve demir.

Köpeğinize hindistan cevizi vermek, köpeğinizin sağlığını güçlendirme ve yeni refah seviyelerine ulaşmalarına izin verme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, bir süper gıda olmak, hindistan cevizinin besleyici olarak her şeyi kapsadığı anlamına gelmez.

Köpeğinizin diyetine hindistan cevizi eklemenin çeşitli sağlık yararları vardır:

 • Enflamasyonu azaltır: Hindistan cevizi, iyileşmeyi hızlandıran ve kesikler, yaralar ve sıcak noktalar çevresindeki şişliği azaltan anti-inflamatuar özellikler içerir. Hindistan cevizi eti, artritin neden olduğu eklem ağrısını hafifletmeye de yardımcı olabilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir: Hindistan cevizi, virüsler, maya enfeksiyonları, saçkıran ve Giardia ile savaşan laurik asit içerir. Hindistan cevizi eti ayrıca vücudu bakterilere, parazitlere ve mantarlara karşı savunmaya yardımcı olan birçok antioksidan içerir.
 • Cildi ve tüyleri iyileştirir: Hindistan cevizindeki yağ asitleri sağlıklı bir tüy yapısını destekler ve antioksidanlar kuru, kaşıntılı cildi rahatlatabilir. Hindistan cevizi yağı, yenmemesi gerekse de, köpeğinizin tüylerini iyileştirebilen topikal bir nemlendirici olarak mükemmeldir.

Hindistan Cevizi İnanılmaz Cilt Koruyucu Özelliklere Sahiptir!

Köpekler faydalarından yararlanmak için hindistan cevizi yağı yemeli mi? Hiç de bile! Hindistan cevizi yağı, maya enfeksiyonları, sıcak noktalar, kuru, kaşıntılı cilt (hindistan cevizi yağı güçlü bir nemlendiricidir!) ve pire alerjileri gibi cilt durumlarını tedavi etmek için topikal bir merhem olarak çok iyi bir şekilde kullanılabilir . Ayrıca, iltihabı kontrol altına almak ve iyileşmeyi desteklemek için yaralara uygulayabilirsiniz. Bir havluyu hindistancevizi yağına batırın ve etkilenen cilt yamasına uygulayın. Yine de uyarıyoruz; köpeğiniz kesinlikle yalamaya çalışacaktır, bu nedenle yağı uyguladıktan sonra deriyi bir bezle sardığınızdan emin olun.

7- Çörek Otu

Evcil hayvanlar için çörek otu yağının en güzel yanlarından biri, hiçbir zararının olmamasıdır. Yani bu bitkisel ürün köpeklerle tamamen uyumludur!

Çörek otu yağının köpekler üzerindeki bazı olumlu etkilerini inceleyelim.

Alerjiler

Alerjiler, günümüzde tüm pire ısırıkları ve böceklerin serbestçe dolaşmasıyla çok nadir değildir. Pire ve diğer böcek ısırıklarının sonucu şiddetli kaşıntı ve ayrıca solunum problemleri olabilir. Neyse ki, çörek otu yağı, evcil hayvanlar için bu soruna yardımcı olacak bir dizi benzersiz özelliğe sahiptir.

Köpekler, çok yaygın olan histamin salınımına tepki verebilir. Süreç insanlarınkine çok benzer, bu nedenle köpek arkadaşlarımız için bitkisel, güvenli ve etkili bir tedavi aramamız şaşırtıcı değil. Çörek otu yağı histaminleri ve alerjileri nötralize ederek hızlı bir iyileşme sağlar. Ağrı giderilebilir, iltihaplanma azaltılabilir ve bağışıklık sistemi güçlendirilebilir.

Bahsedilen prostaglandinler açısından dengeleyici ve uyumlaştırıcı bir etkisi vardır.

Enflamasyon, Artrit ve Romatizma

İltihaba karşı etkileri ve ilgili olumlu faydaları (anti-viral, anti-fungal, anti-mikrobiyal vb.) özünde köpekleri etkiler. Yağ, ağrıyı hafifletir ve iltihaplanmayı yatıştırır, ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve köpeğin kendi iyileşme mekanizmalarını harekete geçirir.

Dejenerasyonla mücadele edilir ve artritle ilgili sorunlar tersine çevrilir.

Epilepsi ve Bağışıklık Güçlendirme

Bir evcil hayvanın epilepsisi bile çörek otu yağı ile tedavi edilebilir. Çörek otu yağının bir yem yoluyla dahili olarak uygulanması, nöbetleri azaltabilir. Bir bağışıklık güçlendirici olmakla ilgili olarak, çörek otu yağının evcil hayvanlar için tedavi edebileceği veya en azından önleyici sağlık hizmeti olarak işlev görebileceği potansiyel rahatsızlıkların sayısı sonsuzdur. Bu özel tohumun evcil hayvanların bağışıklık sistemi üzerindeki güçlü etkisi gözden kaçamaz.

Egzama ve Solunum Sorunları

Evcil hayvanlar için egzama ve diğer çeşitli cilt rahatsızlıkları, çörek otu yağı ile yatıştırılabilir ve iyileştirilebilir. Ağrı, iltihaplanma ve iç dengesizliklerin tümü iyileştirilebilir ve evcil hayvanın vücudundaki sistemlerin tümü, birincil ve optimum sağlığa geri yüklenebilir. Tıpkı alerjilerin nefes alma problemlerine olan bağlantısı ile olduğu gibi, köpeklerde solunum problemlerinin de içten çörek otu yağı verildiğinde giderilmesi sağlanır.

Keneler ve Bakım!

Köpekler için ana konulardan biri kenelerdir, bu yüzden evcil hayvanlar için çörek otu yağının ne kadar harika olduğu gerçek bir şeydir. Ayrıca, bu tohum yağı bir güzellik bakımı biçimi olarak kullanılabilir. Köpeklerin tüyleri tımar edilebilir ve topikal olarak uygulandığında köpeğin “derisi” parlayabilir.

8- Midye

Doğada avlanarak beslenen bir köpek için manganez oldukça kolay bulunan ve sıkça tüketilebilen bir mineraldir. Bu mineralin en doğal kaynağı ise avlanılan hayvanın kürküdür. Ancak bizler mama içeriğimize manganez kaynağı olarak kıl ekleyemediğimiz için en iyi ve en doğal bir diğer manganez kaynağından faydalanmak zorundayız: Midye. Neyse ki midye içeriğindeki manganez kadar köpeğinize vitaminler, antioksidanlar ve çinko, demir, magnezyum, selenyum, kalsiyum, fosfor, potasyum, A vitamini, B12 vitamini ve manganez gibi besinler de sağlar. Midye ayrıca sağlıklı cildi destekleyen ve iltihaplanmayı önleyen omega-3 yağ asitleri kondroitin ve glukozamin sağlar. Omega yağ asitlerinin anti-enflamatuar özellikleri, özellikle eklem ağrısı veya artriti olan köpekler için faydalıdır. Midye, aynı zamanda evcil hayvanınızın bağışıklık sistemi ve kalp sağlığına fayda sağlayan bol miktarda besin içeren düşük kalorili harika bir atıştırmalıktır. Evcil hayvan ebeveynleri midyeleri kilo alma endişesi duymadan köpek maması olarak kullanabilirler.

Öğünlerde ekstra protein sağlamak için de köpek mamasına az miktarda midye ekleyebilirsiniz. Protein, köpeğinizin egzersiz yaparken sağlıklı kaslar geliştirmesine de yardımcı bir besindir.