Kanseri Önlemek Mümkün Mü?

Kanseri Önlemek Mümkün mü?

Köpekler arasında görülme sıklığı son 30 yılda %180 artan kanser günümüzde on yaşını aşan her 2 köpekten 1’inin ölüm sebebi haline geldi. Kanser gerçekten kader mi yoksa bu durumu önlemek aslında elimizde mi?

Köpekler İçin Kuru Mama Diyetinin Riskleri

Evcil hayvan sahipleri olarak tüylü dostlarımız için en iyisinden başka bir şey istemiyoruz. Bununla birlikte, çoğumuz ticari kuru mama diyetleriyle ilişkili ciddi sağlık risklerinin farkında olmayabiliriz. En büyük endişelerden biri, köpeklerde artan kanser görülme sıklığıdır. Aslında, kanser şu anda köpeklerde en önde gelen ölüm nedenidir ve 2 köpekten 1’i 10 yaşına kadar en az bir defa bir kanser türüne yakalanır.

Morris Animal Foundation tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, köpeklerde kanser vakası son 30 yılda %180 arttı. Ek olarak, Amerikan Veteriner Hekimler Birliği tarafından yapılan bir araştırma, kanserin 10 yaşın üzerindeki köpeklerde meydana gelen ölümlerin yaklaşık %50’sinden sorumlu olduğunu ortaya koydu. Bu istatistikler endişe verici olmasının yanı sıra köpeklerin bakım sorumluluğunu alan insanların, köpeklerin diyetleri ve genel sağlık konuları hakkında yeterince bilgi sahibi olamadığı şeklinde de yorumlanabilir.

Ticari kuru mama ile köpeklerde kanser arasındaki bağlantı tüm detaylarıyla anlaşılamamıştır, ancak mama üretiminde kullanılan yüksek ısıl işlemin ve kimyasal koruyucuların kanser gelişimine katkıda bulunabileceğine dair bir çok kanıt vardır. Ek olarak, kuru mamalar genellikle kanserojenlerle kolayca kontamine olabilen ucuz, düşük kaliteli bileşenlerden yapılır.

KARBONHİDRATLAR NE KADAR GÜVENLİ?

Karbonhidratlar, protein ve yağlar gibi köpekler için bir enerji kaynağı olabilir. Ancak köpeklerin karbonhidrat ihtiyacı %5 ile %10 arasındadır. Köpeklerin diyetlerinde daha fazla karbonhidrat tüketmesi ise kanser gelişimine katkıda bulunabilir. İşte yüksek karbonhidrat alımının köpeklerde kanser gelişimine katkıda bulunabileceği birkaç yol:

 • Yüksek kan şekeri: Aşırı miktarda karbonhidrat tüketmek, köpeklerde yüksek kan şekeri seviyelerine yol açarak kanser riskini artırabilir. Yüksek kan şekeri hücrelere zarar verebilir ve vücutta iltihaplanmayı artırarak kanser gelişimine katkıda bulunabilir.
 • İnsülin direnci: Yüksek karbonhidrat alımı aynı zamanda insülin direncine yol açabilir, bu da vücudun artık kan şekerini düzenlemek için insülini etkili bir şekilde kullanamayacağı anlamına gelir. İnsülin direnci, hem insanlarda hem de köpeklerde kanser gelişimi ile ilişkilendirilmiştir.
 • Enflamasyon: Çok fazla karbonhidrat tüketmek, vücutta kanser gelişimi ile bağlantılı olan kronik iltihaplanmaya da yol açabilir. Enflamasyon, hücrelere zarar vererek kanser gelişimine yol açabilir.
 • Kilo alımı: Yüksek karbonhidratlı diyetler, kanser gelişimine katkıda bulunan bir faktör olabilen kilo alımına neden olabilir. Obez köpeklerin kansere yakalanma riski, sağlıklı kilodaki köpeklere göre daha yüksektir.

Kanseri Tetikleyebilen Diğer Unsurlar

Kuru mamaların köpeklerde kanser gelişimine katkıda bulunabileceği yollardan bazıları şunlardır:

 • Yüksek ısıl işlem: Kuru mama üretiminde, gıdanın raf ömrünü uzatmak ve bakterileri öldürmek için yüksek ısı kullanılır. Bu işlem aynı zamanda mamanın bileşenlerde bulunan enzimleri, vitaminleri ve mineralleri de yok eder. Journal of Animal Science’da yayınlanan bir araştırmaya göre (referans 1), yüksek ısıl işlem, akrilamid ve heterosiklik aminler gibi kansere neden olan bileşiklerin oluşumuna neden olabilmektedir.
 • Tahıllar: Birçok kuru mama ürünü, köpekler için doğal bir gıda maddesi olmayan çeşitli tahıllar içerir. Bu taneler vücutta iltihaba yol açabilir ve kronik iltihaplanmanın kanserle ilişkisi kanıtlanmıştır. Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırma (referans 2), tahıl bakımından zengin bir diyetin vücuttaki iltihaplanma belirteçlerini artırabileceğini ve bunun da kanser gelişimine katkıda bulunabileceğini bulmuştur.
 • Koruyucular: Birçok ticari kuru mama markası, ürünlerinin raf ömrünü uzatmak için yapay koruyucular kullanır. Bu koruyucular, köpeklerde kanser de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir. Journal of Food Science’da yayınlanan bir çalışma (referans 3), bütillenmiş hidroksianisol (BHA) ve bütillenmiş hidroksitoluen (BHT) gibi bazı koruyucuların DNA hasarına neden olabileceğini ve kanser riskini artırabileceğine işaret etmektedir.

Tüm kuru mama markalarının eşit yaratılmadığını ve bazılarının diğerlerinden! daha kaliteli içerikler ve daha az koruyucu içerebileceğini not etmek önemlidir. Bununla birlikte, köpeğiniz için bir kuru mama ürünü satın almaya kararlıysanız dikkatli olmanız ve içindekiler etiketini okurken nelere dikkat edeceğinizi biliyor olmalısınız.

WunderBARF Kansere Karşı Köpek Arkadaşınıza Nasıl Yardım Eder?

Öte yandan BARF (Biyolojik Olarak Uygun Çiğ Gıda) diyetleri çiğ et, meyve ve sebzelerden oluşur ve vahşi köpeklerin doğal beslenmesini taklit edecek şekilde tasarlanmıştır. Bu tür bir diyet, köpekler için kanser riskini azaltmak da dahil olmak üzere birçok yönden faydalı olabilir. İşte bir BARF diyetinin köpeklerde kanseri önlemeye yardımcı olabileceği birkaç yol:

 • Çiğ mama kuru mamaya göre daha kolay sindirilebilir, bu da köpeklerin yedikleri mamadan daha fazla besin emebileceği ve daha fazla enerji alabileceği anlamına gelir. Bu, kanseri önlemek için gerekli olan sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilir.
 • BARF diyetleri, vücudu kansere neden olan serbest radikallerden korumaya yardımcı olan daha yüksek miktarda antioksidan içerir. Antioksidanlar, genellikle BARF diyetlerine dahil edilen meyvelerde, sebzelerde ve diğer bitki bazlı bileşenlerde bulunur.
 • Çiğ gıda diyetleri daha az işlenir ve kuru mamalara göre daha az koruyucu içerir, bu da kanser riskini azaltabilir. İşlenmiş mamalar, çiğ mamalarda bulunmayan ve zamanla köpekler için zararlı olabilecek kimyasallar, katkı maddeleri ve koruyucular içerebilir.
 • BARF diyetleri tipik olarak sağlıklı hücre büyümesini ve onarımını desteklemeye yardımcı olabilecek daha fazla protein içerir. Proteinler, kanseri önlemek için gerekli olan bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere vücudun dokularının korunmasında ve onarılmasında önemlidir.
 • BARF diyetleri genellikle, kanserin önlenmesi için önemli olan vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere büyük bir temel besin kaynağı olan organ etini içerir. Organ etleri, sağlıklı bir bağışıklık sistemini sürdürmek için gerekli olan B12 Vitamini, demir ve çinko gibi vitamin ve mineraller bakımından yüksektir.

BARF diyetinin dengeli ve çeşitli olması ve köpeğiniz için gerekli tüm besinleri içermesi gerektiğini unutmamak önemlidir. WunderBarf bu sebeple kaliteli ve zengin hayvansal içeriğinin yanı sıra içerdiği mucize besinlerle de köpek dostunuzu kanser dahil bir çok hastalığa karşı korumanızda size yardımcı olur.