Neden Çok Önemli

Çiğ Köpek Maması BARF Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey…

  • Köpekler ne yer?
  • Çiğ köpek maması nedir?
  • Çiğ köpek maması beslemenin faydaları
  • Onları tam olarak nelerle beslemeliyiz?
  • Çiğ gıda eksiksiz midir?
  • Çiğ tehlikeli mi?
  • Günde ne kadar çiğ ihtiyaçları var?
  • Çiğ köpek mamasının tanıtılması ve saklanması

1/8 Köpekler Ne Yer? 

Köpeklerin kendi haline bırakıldıklarında ve insan etkisinden kurtulduklarında taze et ve kemik diyeti uyguladıklarını biliyoruz. Çeşitli küçük memelilerin yanı sıra böcekleri, kuşları, kurbağaları avlayan diğer etoburları avlıyorlar ve biraz leşi seviyorlar. Bu açıdan pek seçici sayılmazlar. 

Görüşler, diyetlerinin ne kadar bitkisel ürün içerdiği konusunda değişir. Kafa karıştırıcı olan şey, biz insanların köpekleri henüz yavrularken meyve veya sebzelerle besleyebilmemiz ve onların bu malzemeleri hayatlarının ilerleyen dönemleri için de güvenli olarak işaretlemeleri ve onları arayacakları gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Gençken tanıştıkları bitki bazlı içerikleri de güvenli protein kaynağı olarak tanımlarlar ve ardından “normal” diyetlerinin bir parçası gibi yemeye devam eddeceklerdir. Benzer şekilde ev kedileri de kendilerine bu şekilde tanıtılan bitkisel içerikleri yemeye devam edebilirler, ancak evcilleştirilmemiş kedilerin bitkisel besinlere dokunmadığını da biliyoruz. Bu durum, aslında ikna edilebilmelerinin durumu onlar için hiç de iyiye götürmediği anlamına gelir.

Bununla  birlikte bir dizi biyolojik göstergeye dayanarak, köpeklerin tarihsel olarak biraz bitkisel besin tükettiğini söyleyebiliriz.

Köpekler evrimsel açıdan, uzun bir et yiyiciler (kurtlar) soyundan gelir. Yapılan kalıtımsal araştırmalar, köpeklerin en yakın akrabaları olan Avustralya’nın vahşi köpekleri dingoların da, son 4000 yılda evcilleştirilen köpeklerin de tamamen et yiyiciler olduğunu vurguluyor. Köpek soy ağacında bitki yiyen yoktur. En önemlisi ise köpek biyolojisinin her bir parçası; ağız ve dişlerden bağırsaklarına ve fizyolojisine kadar bir et yiyiciye baktığımızı doğrular. Köpekler hayatlarının herhangi bir aşamasında bitki karbonhidratlarına duydukları gereksinimin miktarı ise SIFIR‘dır.

2/8 Taze / Çiğ Köpek Maması / BARF Nedir?

Buna pek çok şey denir; çiğ köpek maması, taze köpek maması, hatta BARF! BARF köpek maması kısaltması, Ian Billingurst adında, gerçekten çiğ beslenmenin büyükbabası olan Avustralyalı bir veteriner tarafından icat edildi. Kemikler ve Çiğ Gıda anlamına gelir (ancak daha sonra Biyolojik Olarak Uygun Çiğ Gıda olarak değiştirildi). Hepsi aynı prensibe dayanmaktadır ve bu, insanlardan çiftlik hayvanlarına ve hayvanat bahçesindeki hayvanlara kadar gezegendeki diğer tüm hayvanlar gibi taze, türe uygun bir diyetle beslendiklerinde en sağlıklı ve kesinlikle en mutlu köpeklerdir… Yani köpeklerin mutluluğu söz konusu olduğunda, bizim sorumluluğumuz onlara çiğ, işlenmemiş et ve kemikten oluşan bir diyet sunmamız anlamına gelir. Yapılan araştırmalar bu tarz bir diyetle beslenen köpeklerin daha sağlıklı olduklarını göstermeye başlıyor…

Taze gıda en iyisidir, bugün bu tartışılacak bir konu bile değil… kesinlikle?!

çiğ kemik yiyen köpek

3/8 Çiğ ve Taze Gıdanın Faydaları…

Bir köpek kuru köpek maması diyetinden taze ve türünün doğasına uygun bir diyete geçtiğinde, bir dizi fiziksel değişikliğin hızla gerçekleşmesini bekleyebilirsiniz.

İlk fiziksel değişim, bol miktarda taze et proteininin kalın, gür bir kürkü beslediği tüylerinde olacaktır.

Sonra, vücutları değişecek. Mükemmel bir vücut şekli elde etmek için %50 ekmek yiyen bir vücut geliştirmeci hayal edebiliyor musunuz?! Tabii ki hayır. Üstelik bu durum küçük et yiyiciniz için ekstra önem taşır. Çiğ et ve kemikle beslenen köpekler, karbonhidrat kaynaklı yağlarını eritecek ve onu kas kütlesi ile değiştirecektir. Sonuç olarak daha az enflamasyona maruz kalarak, daha rahat hareket ederler ve nefes alırlar. Onlar daha uzun yaşarlarken siz ise daha az veteriner faturası ödüyor olacaksınız.

Ve bu sadece başlangıç. Araştırmalar, bir köpeği kemikle beslemenin sadece diş hijyenini iyileştirmekle kalmayıp, bunun aynı zamanda çok güvenli bir şey olduğunu gösteriyor.

Ayrıca kuru mama tuzla dolu olduğu için kedi ve köpeklerin böbreklerini bir anlamda çürütür. Çiğ beslenen köpekler ise daha az su içer, yani daha az çiş yaparlar ve taze mama çok daha fazla sindirilebilir olduğu için daha az dışkı olur!!!

Sonra bir de davranış sorunu var ki kuru mamaların, kötü davranışları tetiklediği, artık dünyanın en iyi davranışçıları tarafından da kabul ediliyor. Buradaki ilk 3 suçluyu birlikte sayalım:

1) çok fazla karbonhidrat ve şeker,

2) tüm kimyasallar,

3) zihni yatıştıran besinlerin eksikliği 

Yılan yağı vaadi gibi geliyor değil mi? Pekala, çok paylaşılan ve kapsamlı diğer yazımızdaki destekleyici çalışmalara göz atın köpeklere çiğ köpek maması vermenin en önemli 5 faydasını keşfedin. İnsanların bunu denemesinin ve kendileri görmesinin bir nedeni var, ve kuru mamayı bırakanlar asla ama asla geri dönmek istemiyorlar. 

4/8 Onları Tam Olarak Nelerle Beslemeliyiz?

Köpek beslenmesi ne yazık ki curcunalı bir karnaval gibi bir konu. Yakın bir zamana kadar köpek beslenmesi araştırmaları onlar için üretebilecek en ucuz besinin ne olduğunu bulmak ve insanların bu saçmalığı satın almaya nasıl ikna edileceğine odaklanmıştı. Ama işin aslı şu ki, bir köpeği beslemek kendinizi beslemek kadar kolaydır, sadece daha fazla ete ihtiyacınız var! Köpeklerin ağırlıklı olarak et yiyiciler olduğunu biliyoruz. En iyi tahmin, profesyonel köpek beslenme uzmanları arasında kaba fikir birliğinin olduğu şekliyle, kabaca 5:1:1:1 oranında bir diyettir. Bu, 5 ölçü taze et, 1 ölçü taze kemik, 1 ölçü taze organ eti (karaciğer, böbrek, kalp, dalak, her neyse, ama karaciğer en önemlisidir) ve belki 1 ölçü sebzedir. Oran, 8:1:1’e kadar değişebilir (bu, genellikle Av Modeli olarak adlandırılan, daha çok et kas içeren ve sebzesiz modeldir.), ancak biz Wunderbarf’ta ilk modeldeki gibi biraz sakatat ve biraz sebze katkılarıyla yemeklerini onlar için daha da besleyici hale getiriyoruz.

Bu rakamlara kendi diyetinizde olduğundan daha fazla takılmayın (geçen hafta ne kadar süt / et / sebze / meyve yediğinizi biliyor musunuz?). Bu sadece bir rehber. Buna göre hareket ediyoruz ve herhangi bir beslenme tutarsızlığından kaçınmak için etleri, organları ve sebzeleri olabildiğince fazla çeşitlendiriyoruz.

Bununla birlikte, köpeğinizin dişlerinin aşınması için yine de etli kemiklerine ihtiyacı vardır, bu kemikler de market ya da kasaptan cüzi fiyatlarla hatta ücretsiz bile tedarik edilebilirler. İşte köpeklerin kemikle beslenmesi, farklı köpekler için en iyi kemikler vs. hakkındaki harika yazımız: Kemik İkilemi. Dişlerini mükemmel durumda tutmak için köpek arkadaşınızı haftada iki kez ona uygun kemiklerle besleyin. 

5/8 Çiğ Köpek Maması Eksiksiz midir?

“Eksiksiz” diye bir şey yoktur. Köpek maması da üreten ve halihazırda dünyanın da en büyük şirketleri, insanlar için eksiksiz bir gıda gibi bir şey yapmayı daha önce denediler. Şimdiye kadar en çok yaklaştıkları nokta ise bebek mamasıydı. Üstelik hazırladıkları bebek mamalarının anne sütünden daha iyi olduğunu iddia edecek kadar şuursuzca ileri gittiler. Bu durumun bebeklere zarar vereceğini bildikleri halde, bazı ülkelerde anne sütünün teşvik edilmesinin önüne geçerek, kendi ürünleri için pazar ülkeler oluşturmaya çalıştılar. Ve ağır şekilde başarısız oldular. Peki bu dünya devlerinin köpeklerde bu besini bulmayı başardıklarına nasıl inanacağız ki. Üstelik yem denemelerinin her analizi, yanıldıklarını gösteriyorken…

Neredeyse tüm evcil hayvan gıdaları, dünyadaki hiçbir insan gıdasının asla yapamayacağı güvenlik, eksiksizlik ve denge için doğrulanmamış iddialar içerir.

Dr. Elizabeth Hodgkins (2007), bir zamanlar Hills Pet Nutrition’da Teknik İşler Direktörü

Çocuklarımız için eksiksiz bir diyetin ne olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok. Size çocuğunuzun ne kadar kalsiyuma ihtiyacı olduğunu sorsam, bilir misiniz? Ya da, geçen hafta vücutları ne kadar sütü metabolize ederek kullandı biliyor muydunuz? Tabii ki hayır.

Tüm “eksiksiz” satış taktikleri, asla doyurulamaz tembellik ihtiyacımızı istismar eden bir numaraydı. Yapılan şey basit, besleyicilik açısından fakir bir ürüne bir karmaşıklık katmanı eklemekten başka bir şey değil. Hem veterinerleri hem de hayvan sahiplerini, ambalajın içindekilerin ihtiyaç duydukları tek şey olduğuna ikna ediyor ve son olarak, ürününü satın almayanların, beslenmenin hayati bir bileşenini kaçırabileceklerini öne sürüyorlar. Ve bunların hepsi bir hileden ibaret.

Araştırmalar , Birleşik Krallık’taki “eksiksiz” konserve mamalarının %94’ünün ve “eksiksiz” kuru mamalarının %61’inin, AAFCO’nun minimum beslenme standartlarını karşıladığını belirtmelerine rağmen, karşılayamadığını gösteriyor. Neden? Çünkü kimse kontrol etmiyor. HİÇ KİMSE!

Ne yazık ki, çiğ köpek maması şirketleri, bir gıda denemesi yapmamalarına rağmen artık bu “eksiksiz” terimini kullanabiliyor.  Tüm bunlara dayanarak, bir köpeğin en kötü taze et karışımından alacağı faydanın, en iyi kuru mamalardan bazılarına göre bile daha iyi olacağını söyleyebiliriz.

6/ 8 Çiğ Et Onlar ya da Bizler İçin Tehlikeli Değil mi?

İnsan besin zinciri sıkı bir şekilde kontrol edilir, bu da patojenlerin ve parazitlerin olasılığını azaltır, ancak onları ortadan kaldırmaz, bu yüzden onu pişirmemiz gerekir. Et yiyen hayvanlar olarak köpekler, Salmonella ve E.coli gibi et patojenlerine bizim kadar hassas değildir. Güzel bir etli kemiği olan, yarısını yiyen, sonra onu gömen ve bir hafta sonra çiğnemek için kazıp çıkaran bir köpek düşünün. O kemikte, Migros’tan ya da kasabınızdan alacağınız insan sınıfı bir et parçasına kıyasla, sağlıklarını tehlikeye atabilecek çok fazla şeyler var, ama köpekler son derece sağlıklı olmaya devam ediyorlar.

Onların tükürükleri lizozim ile bağlanmıştır, bu da ağızlarını istilacı bakteriler için son derece düşmanca bir ortam haline getirir ve mide asitleri pH 1’dir (bizimkinden on kat daha yüksek bir asidite). Bir kurt ya da kedi gibi, bir köpek de çiğ et yiyen bir makinedir. Besinleri pişirmek iyi şeyleri yok ettiği için etlerine çiğ ve taze halde ihtiyaçları vardır. Bununla birlikte, çiğ beslenen köpekler dışkılarında bazı patojenleri geçirebilir ve geçirirler, ancak bu zaten her zaman böyle olmuştur. Köpekler aslında bağırsaklarında Salmonella barındırırlar, bu Salmonella daha sonra dışkıyla dökülür. Gerçekten de, hem taze hem de kuru mamayla beslenen köpeklerin dışkılarında Salmonella döktüğü bulunmuştur, ancak şükürler olsun ki, çiğ beslenen bir köpek sahibinde ilk ve hala tek Salmonella zehirlenmesinin gerçekleşmesi 2018’de rapor edilmiştir. Karşılaştırmak gerekirse, kuru mamalar için 2006-2016 yılları arasındaki sadece 10 yılda 132 Salmonella zehirlenmesi vakası meydana gelmiştir. Bu vakaların yarısı da iki yaşın altındaki küçük çocuklardır. Oysa size hep çiğ beslenmenin tehlikeli olduğu söylenmişti değil mi?! Orjinal birkaç kanıt ve akademik çalışmaya kendiniz göz atmak ister misiniz? (Wright et al., 2000Schottea et al., 2007Behravesh et al. (2010).

Sonuç olarak, taze meyve ve sebzeler Amerikalılarda Salmonella , E.coli ve Listeria’nın başlıca nedenleri olmaya devam ediyor. Bu durum, bu hayati gıdaları diyetinizden çıkarmak için tabi ki bir neden değil; iyi mamalar seçmek, yemek hazırlandıktan sonra yüzeyleri yıkamak ve dışkıları toplamak için bir nedendir. Bu kadar basit.

7/8 Ne Kadar Çiğ Besine İhtiyaç Duyarlar?

Ortalama taze et diyeti alan yetişkin bir köpek, günde vücut ağırlığının %3’ü kadar yiyecektir. Yani, 20 kiloluk yetişkin bir Border Collie, günde 600 gram taze köpek mamasına ihtiyaç duyacaktır (Yaklaşık her 4 kilo için 100gr yemek gibi düşünebiliriz). Köpeğimiz biraz ağır ya da biraz tembel mi? O zaman onu biraz daha az beslemeliyiz. Ya da o gün sağlam bir egzersiz, bir orman yürüyüşü mi yaptınız? O zaman onu biraz daha fazla besleyebiliriz! Bir köpeğin, özellikle yavruların, ki yavrular vücut ağırlıklarına oranla çok daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyarlar, ihtiyaçlarının oldukça doğru bir şekilde değerlendirilmesi için lütfen bize ulaşıp destek almaktan çekinmeyin.

insanlara köpeğimi ne kadar beslemem gerektiğini gösteren bir tablo

8/8 Taze / Çiğ Köpek Mamasıyla Tanışma ve Mamayı Saklama

Bir  köpeğe çiğ köpek mamasını yavaşça tanıtmak (örneğin, ilk gün yarım çorba kaşığı, ertesi gün tam bir çorba kaşığı vb.) iki amaca hizmet eder. İlk olarak, yukarıda bahsedildiği gibi, kuru mama alan bir köpek taze ete alışık olmayacaktır. Köpeklerin büyük çoğunluğu aşamalı geçişe ihtiyaç duymayacak da olsa, yemek kaselerine bir miktar taze mama koyarsanız, ona yaklaşmayabilirler. Ayrıca, yeni mamanın sindirime yavaş girişi, bağırsakları da yeni diyete adapte etmeye yarar.

Şimdi sırada taze etin sunulması ve köpek arkadaşınızın beslenmesi var. Taze mamanın büyük bir kısmı dondurucuda, günlük tüketime uygun küçük bir kısmı ise buzdolabının alt rafındaki bir kapta tutulabilir. Mamayı bölmenin ya da büyük paketlerin içinden köpeğinize servis yapmaya çalışmanın zahmetli olduğunu düşünüyorsanız Wunderbarf’ın size özel, günlük ihtiyacınıza göre belirlenmiş miktarlarda hazırlayarak ve paketlediği ürünlerden tercih edebilirsiniz. Mama servis edilip yendikten sonra da tüm yüzey ve mutfak gereçlerini anti-bakteriyel temizlik malzemelerinizle silmeyi de unutmamalısınız.